Гневен

Координати: 53°37′N 11°34′E / 53.617° СГШ; 11.567° ИГД / 53.617; 11.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гневен
Црква во Гневен
Црква во Гневен
Црква во Гневен
Гневен во рамките на Германија
Гневен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Кривиц
Месни единици 2
Градоначалник Јоханес Небен
Основни податоци
Површина 10,28 км2
Надм. височина 30 м
Население 376 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19065
Повик. бр. 03860
Портал http://www.amt-ostufer-schweriner-see.de/
Местоположба на Гневен во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°37′N 11°34′E / 53.617° СГШ; 11.567° ИГД / 53.617; 11.567

Гневен (германски: Gneven) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)