Баркхаген

Координати: 53°29′N 12°12′E / 53.483° СГШ; 12.200° ИГД / 53.483; 12.200
Од Википедија — слободната енциклопедија
Баркхаген
Црква во Плауерхаген
Црква во Плауерхаген
Црква во Плауерхаген
Баркхаген во рамките на Германија
Баркхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Плау ам Зе
Месни единици 5
Градоначалник Фред Хаман
Основни податоци
Површина 30,28 км2
Надм. височина 65 м
Население 613 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19395
Повик. бр. 038735
Портал www.amtplau.de
Местоположба на Баркхаген во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°29′N 12°12′E / 53.483° СГШ; 12.200° ИГД / 53.483; 12.200

Баркхаген (германски: Barkhagen) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)