Либтен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Либтен
Грб на Либтен
Либтен is located in Германија
Либтен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Градски единици 18
Градоначалник Уте Линденау
Основни податоци
Површина 119,69 км2
Надм. височина 15 м
Население 4.780 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19249
Повик. бр. 038855
Портал www.luebtheen.de
Местоположба на градот Либтен во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°18′N 11°05′E / 53.300° СГШ; 11.083° ИГД / 53.300; 11.083Координати: 53°18′N 11°05′E / 53.300° СГШ; 11.083° ИГД / 53.300; 11.083

Либтен (германски: Lübtheen) — град во округот Лудвигслуст-Пархим, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа 28 километри западно од Лудвигслуст и 37 километри југозападно од Шверин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]