Гребс-Ниндорф

Координати: 53°15′N 11°18′E / 53.250° СГШ; 11.300° ИГД / 53.250; 11.300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гребс-Ниндорф
Црква во Ниндорф
Црква во Ниндорф
Црква во Ниндорф
Гребс-Ниндорф во рамките на Германија
Гребс-Ниндорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Демиц-Малис
Градоначалник Детлеф Шранк
Основни податоци
Површина 31,17 км2
Надм. височина 21 м
Население 536 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19294
Повик. бр. 038750, 038754
Портал www.amtdoemitz-malliss.de
Местоположба на Гребс-Ниндорф во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°15′N 11°18′E / 53.250° СГШ; 11.300° ИГД / 53.250; 11.300

Гребс-Ниндорф (германски: Grebs-Niendorf) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)