Демен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Демен
Црква во Демен
Црква во Демен
Црква во Демен
Грб на Демен
Демен во рамките на Германија
Демен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Кривиц
Месни единици 4
Градоначалник Томас Шварц
Основни податоци
Површина 46,79 км2
Надм. височина 45 м
Население 839 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19089
Повик. бр. 038488
Портал www.gemeinde-demen.de
Местоположба на Демен во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°38′N 11°46′E / 53.633° СГШ; 11.767° ИГД / 53.633; 11.767Координати: 53°38′N 11°46′E / 53.633° СГШ; 11.767° ИГД / 53.633; 11.767

Демен (германски: Demen) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)