Прејди на содржината

Мухов

Координати: 53°19′N 11°40′E / 53.317° СГШ; 11.667° ИГД / 53.317; 11.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мухов
Црква во Мухов
Црква во Мухов
Црква во Мухов
Грб на Мухов
Мухов во рамките на Германија
Мухов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Грабов
Градоначалник Карстен Грим
Основни податоци
Површина 19,05 км2
Надм. височина 37 м
Население 277 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19300
Повик. бр. 038752
Портал www.amt-grabow.de
Местоположба на Мухов во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°19′N 11°40′E / 53.317° СГШ; 11.667° ИГД / 53.317; 11.667

Мухов (германски: Muchow) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)