Левицранд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Левицранд
Црква во Клинкен
Црква во Клинкен
Црква во Клинкен
Левицранд во рамките на Германија
Левицранд
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Пархимер Умланд
Градоначалник Волфганг Хилперт
Основни податоци
Површина 46,64 км2
Надм. височина 41 м
Население 1.357 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19372, 19374
Повик. бр. 038722
Портал www.amt-parchimer-umland.de
Местоположба на Левицранд во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°29′N 11°41′E / 53.483° СГШ; 11.683° ИГД / 53.483; 11.683Координати: 53°29′N 11°41′E / 53.483° СГШ; 11.683° ИГД / 53.483; 11.683

Левицранд (германски: Lewitzrand) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Била создадена на 7 јуни 2009 година со спојување на поранешните општини Мацлов-Гарвиц, Радун и Клинкен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)