Тесин кај Бојценбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тесин кај Бојценбург
Тесин кај Бојценбург is located in Германија
Тесин кај Бојценбург
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Бојценбург-Ланд
Месни единици 3
Градоначалник Гертруд Гајстлингер
Основни податоци
Површина 10,26 км2
Надм. височина 15 м
Население 425 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19258
Повик. бр. 038844
Портал www.amtboizenburgland.de
Местоположба на Тесин кај Бојценбург во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°24′N 10°51′E / 53.400° СГШ; 10.850° ИГД / 53.400; 10.850Координати: 53°24′N 10°51′E / 53.400° СГШ; 10.850° ИГД / 53.400; 10.850

Тесин кај Бојценбург (германски: Tessin bei Boizenburg) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)