Билов (Кривиц)

Координати: 53°35′N 11°46′E / 53.583° СГШ; 11.767° ИГД / 53.583; 11.767
Од Википедија — слободната енциклопедија
Билов
Црква во Билов
Црква во Билов
Црква во Билов
Билов (Кривиц) во рамките на Германија
Билов (Кривиц)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Кривиц
Месни единици 3
Градоначалник Клаус Аурих
Основни податоци
Површина 23,85 км2
Надм. височина 49 м
Население 336 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19089
Повик. бр. 038723, 038488
Портал http://www.amt-crivitz.de/
Местоположба на Билов во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°35′N 11°46′E / 53.583° СГШ; 11.767° ИГД / 53.583; 11.767

Билов (германски: Bülow) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)