Гресе

Координати: 53°25′N 10°45′E / 53.417° СГШ; 10.750° ИГД / 53.417; 10.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гресе
Црква во Гресе
Црква во Гресе
Црква во Гресе
Гресе во рамките на Германија
Гресе
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Бојценбург-Ланд
Градоначалник Вернер Хорнбахер
Основни податоци
Површина 21,25 км2
Надм. височина 24 м
Население 706 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19258
Повик. бр. 038842
Портал www.amtboizenburgland.de
Местоположба на Гресе во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°25′N 10°45′E / 53.417° СГШ; 10.750° ИГД / 53.417; 10.750

Гресе (германски: Gresse) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)