Алт Кренцлин

Координати: 53°18′N 11°17′E / 53.300° СГШ; 11.283° ИГД / 53.300; 11.283
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алт Кренцлин
Споменик посветен на жртвите од Првата светска војна
Споменик посветен на жртвите од Првата светска војна
Споменик посветен на жртвите од Првата светска војна
Алт Кренцлин во рамките на Германија
Алт Кренцлин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Лудвигслуст-Ланд
Месни единици 5
Градоначалник Керстен Шмит (СДП)
Основни податоци
Површина 37,57 км2
Надм. височина 54 м
Население 749 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19288
Повик. бр. 038751, 038754
Портал www.amt-ludwigslust-land.de
Местоположба на Алт Кренцлин во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°18′N 11°17′E / 53.300° СГШ; 11.283° ИГД / 53.300; 11.283

Алт Кренцлин (германски: Alt Krenzlin) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)