Штолпе (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штолпе
Црква во Штолпе
Црква во Штолпе
Грб на Штолпе
Штолпе (Мекленбург) is located in Германија
Штолпе (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Пархимер Умланд
Месни единици 3
Градоначалник Рајнхилд Фихтнер
Основни податоци
Површина 20,58 км2
Надм. височина 64 м
Население 345 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19372
Повик. бр. 038725
Портал www.amt-parchimer-umland.de
Местоположба на Штолпе во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°21′N 11°44′E / 53.350° СГШ; 11.733° ИГД / 53.350; 11.733Координати: 53°21′N 11°44′E / 53.350° СГШ; 11.733° ИГД / 53.350; 11.733

Штолпе (германски: Stolpe) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)