Бренц (Мекленбург)

Координати: 53°22′N 11°39′E / 53.367° СГШ; 11.650° ИГД / 53.367; 11.650
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бренц
Црква во Бренц
Црква во Бренц
Црква во Бренц
Грб на Бренц
Бренц (Мекленбург) во рамките на Германија
Бренц (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Нојштат-Глеве
Месни единици 2
Градоначалник Мартин Јуст
Основни податоци
Површина 12,39 км2
Надм. височина 49 м
Население 510 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19306
Повик. бр. 038757
Портал www.neustadt-glewe.de
Местоположба на Бренц во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°22′N 11°39′E / 53.367° СГШ; 11.650° ИГД / 53.367; 11.650

Бренц (германски: Brenz) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)