Грос Крамс

Координати: 53°19′N 11°16′E / 53.317° СГШ; 11.267° ИГД / 53.317; 11.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Крамс
Воен споменик во Грос Крамс, посветен на жртвите од двете светски војни
Воен споменик во Грос Крамс, посветен на жртвите од двете светски војни
Воен споменик во Грос Крамс, посветен на жртвите од двете светски војни
Грос Крамс во рамките на Германија
Грос Крамс
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Хагенов-Ланд
Градоначалник Вилхелм Шулц
Основни податоци
Површина 10,32 км2
Надм. височина 39 м
Население 170 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19230
Повик. бр. 038854
Портал www.amt-hagenow-land.de
Местоположба на Грос Крамс во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°19′N 11°16′E / 53.317° СГШ; 11.267° ИГД / 53.317; 11.267

Грос Крамс (германски: Groß Krams) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)