Лојсов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лојсов
Лојсов is located in Германија
Лојсов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Лудвигслуст-Ланд
Месни единици 2
Градоначалник Штефен Гладевиц
Основни податоци
Површина 19,93 км2
Надм. височина 21 м
Население 243 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19288
Повик. бр. 038754
Портал www.amt-ludwigslust-land.de
Местоположба на Лојсов во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°16′N 11°16′E / 53.267° СГШ; 11.267° ИГД / 53.267; 11.267Координати: 53°16′N 11°16′E / 53.267° СГШ; 11.267° ИГД / 53.267; 11.267

Лојсов (германски: Leussow) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)