Витендерп

Координати: 53°32′N 11°04′E / 53.533° СГШ; 11.067° ИГД / 53.533; 11.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Витендерп
Црква
Црква
Црква
Витендерп во рамките на Германија
Витендерп
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Витенбург
Месни единици 14
Градоначалник Петер Фрам
Основни податоци
Површина 104,37 км2
Надм. височина 34 м
Население 2.906 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19243
Повик. бр. 03869, 038852, 038853
Портал www.wittenburg.de
Местоположба на Витендерп во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°32′N 11°04′E / 53.533° СГШ; 11.067° ИГД / 53.533; 11.067

Витендерп (германски: Wittendörp) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)