Галин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Галин
Грб на Галин
Галин is located in Германија
Галин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Царентин
Месни единици 4
Градоначалник Клаус-Дитер Милер
Основни податоци
Површина 22,71 км2
Надм. височина 53 м
Население 552 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19258
Повик. бр. 038842, 038843, 038851
Портал www.gemeinde-gallin.de
Местоположба на Галин во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°30′N 10°49′E / 53.500° СГШ; 10.817° ИГД / 53.500; 10.817Координати: 53°30′N 10°49′E / 53.500° СГШ; 10.817° ИГД / 53.500; 10.817

Галин (германски: Gallin) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)