Кривиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кривиц
Црква во Кривиц
Црква во Кривиц
Грб на Кривиц
Кривиц во рамките на Германија
Кривиц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Кривиц
Градски единици 6
Градоначалник Улрих Гисман
Основни податоци
Површина 75,48 км2
Надм. височина 40 м
Население 4.780 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19089
Повик. бр. 03863
Портал www.crivitz.de
Местоположба на градот Кривиц во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°35′N 11°39′E / 53.583° СГШ; 11.650° ИГД / 53.583; 11.650Координати: 53°35′N 11°39′E / 53.583° СГШ; 11.650° ИГД / 53.583; 11.650

Кривиц (германски: Crivitz) — град во округот Лудвигслуст-Пархим, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на 18 километри источно од Шверин. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]