Трам (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трам
Црква во Трам
Црква во Трам
Трам (Мекленбург) is located in Германија
Трам (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Кривиц
Градоначалник Манфред фон Валслебен
Основни податоци
Површина 41,92 км2
Надм. височина 45 м
Население 901 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19089
Повик. бр. 038722
Портал http://www.amt-crivitz.de/
Местоположба на Трам во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°31′N 11°38′E / 53.517° СГШ; 11.633° ИГД / 53.517; 11.633Координати: 53°31′N 11°38′E / 53.517° СГШ; 11.633° ИГД / 53.517; 11.633

Трам (германски: Tramm) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)