Морас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Морас
Црква во Морас
Црква во Морас
Црква во Морас
Грб на Морас
Морас во рамките на Германија
Морас
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Хагенов-Ланд
Градоначалник Ервин Конрад
Основни податоци
Површина 16,78 км2
Надм. височина 24 м
Население 483 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19230
Повик. бр. 03883
Портал www.amt-hagenow-land.de
Местоположба на Морас во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°25′N 11°17′E / 53.417° СГШ; 11.283° ИГД / 53.417; 11.283Координати: 53°25′N 11°17′E / 53.417° СГШ; 11.283° ИГД / 53.417; 11.283

Морас (германски: Moraas) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)