Ром (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ром
Црква во Парш
Црква во Парш
Ром (Мекленбург) is located in Германија
Ром (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Пархимер Умланд
Месни единици 6
Градоначалник Хорст Клавун
Основни податоци
Површина 33,60 км2
Надм. височина 58 м
Население 789 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19372
Повик. бр. 038731
Портал www.amt-parchimer-umland.de
Местоположба на Ром во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°27′N 11°55′E / 53.450° СГШ; 11.917° ИГД / 53.450; 11.917Координати: 53°27′N 11°55′E / 53.450° СГШ; 11.917° ИГД / 53.450; 11.917

Ром (германски: Rom) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)