Грос Годемс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грос Годемс
Црква во Грос Годемс
Црква во Грос Годемс
Грос Годемс is located in Германија
Грос Годемс
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Пархимер Умланд
Градоначалник Ута Босов
Основни податоци
Површина 15,21 км2
Надм. височина 65 м
Население 394 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19372
Повик. бр. 038725
Портал www.amt-parchimer-umland.de
Местоположба на Грос Годемс во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°22′N 11°48′E / 53.367° СГШ; 11.800° ИГД / 53.367; 11.800Координати: 53°22′N 11°48′E / 53.367° СГШ; 11.800° ИГД / 53.367; 11.800

Грос Годемс (германски: Groß Godems) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)