Зилсторф

Координати: 53°31′N 11°22′E / 53.517° СГШ; 11.367° ИГД / 53.517; 11.367
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зилсторф
Црква во Зилсторф
Црква во Зилсторф
Црква во Зилсторф
Грб на Зилсторф
Зилсторф во рамките на Германија
Зилсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Лудвигслуст-Ланд
Месни единици 3
Градоначалник Хорст Бусе
Основни податоци
Површина 18,64 км2
Надм. височина 44 м
Население 827 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19077
Повик. бр. 03865
Портал www.amt-ludwigslust-land.de
Местоположба на Зилсторф во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°31′N 11°22′E / 53.517° СГШ; 11.367° ИГД / 53.517; 11.367

Зилсторф (германски: Sülstorf) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)