Ној Позерин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ној Позерин
Црква во Грос Позерин
Црква во Грос Позерин
Ној Позерин is located in Германија
Ној Позерин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Голдберг-Милдениц
Месни единици 9
Градоначалник Бетина Цвершке
Основни податоци
Површина 47,34 км2
Надм. височина 55 м
Население 502 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 11 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19399
Повик. бр. 038736
Портал http://www.amt-mildenitz.de/
Местоположба на Ној Позерин во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°33′N 12°10′E / 53.550° СГШ; 12.167° ИГД / 53.550; 12.167Координати: 53°33′N 12°10′E / 53.550° СГШ; 12.167° ИГД / 53.550; 12.167

Ној Позерин (германски: Neu Poserin) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)