Клостер Темпцин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клостер Темпцин
Манастирската црква во Темпцин
Манастирската црква во Темпцин
Клостер Темпцин is located in Германија
Клостер Темпцин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Штернбершка Езерска Област
Месни единици 5
Основни податоци
Површина 24,7 км2
Надм. височина 23 м
Население 546 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LUP, HGN, LBZ, LWL, PCH, STB
Пошт. бр. 19412
Повик. бр. 038483
Портал www.stadt-brueel.de
Местоположба на Клостер Темпцин во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°45′N 11°49′E / 53.750° СГШ; 11.817° ИГД / 53.750; 11.817Координати: 53°45′N 11°49′E / 53.750° СГШ; 11.817° ИГД / 53.750; 11.817

Клостер Темпцин (германски: Kloster Tempzin; буквално: Манастир Темпцин) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, која била создадена на 1 јануари 2016 година со спојување на општините Ланген Јархов и Царенсдорф.[2] Влегува во рамките на општинската заедница Штернбершка Езерска Област.

Општината е именувана по поранешниот Темпцински манастир во Темпцин, место во поранешната општина Царенсдорф. Нејзини општински единици се Хефен, Клајн Јархов, Ланген Јархов, Темпцин и Царенсдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)
  2. Amtsblatt Sternberger Seenlandschaft Nr. 11/2015, S. 15 f. Архивирано на 22 декември 2015 г. (PDF; 7,3 MB)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]