Прејди на содржината

Добин ам Зе

Координати: 53°44′N 11°32′E / 53.733° СГШ; 11.533° ИГД / 53.733; 11.533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Добин ам Зе
Црква
Црква
Црква
Добин ам Зе во рамките на Германија
Добин ам Зе
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Кривиц
Месни единици 7
Градоначалник Карло Фолгман
Основни податоци
Површина 34,78 км2
Надм. височина 63 м
Население 1.974 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19067
Повик. бр. 03866
Портал www.amt-ostufer-schweriner-see.de/
Местоположба на Добин ам Зе во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°44′N 11°32′E / 53.733° СГШ; 11.533° ИГД / 53.733; 11.533

Добин ам Зе (германски: Dobin am See) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)