Кобров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кобров
Грб на Кобров
Кобров is located in Германија
Кобров
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Штернбершка Езерска Област
Месни единици 5
Градоначалник Норберт Ретман
Основни податоци
Површина 37,45 км2
Надм. височина 35 м
Население 420 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 11 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19406
Повик. бр. 03847
Портал http://www.amt-sternberger-seenlandschaft.de/
Местоположба на Кобров во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°41′N 11°48′E / 53.683° СГШ; 11.800° ИГД / 53.683; 11.800Координати: 53°41′N 11°48′E / 53.683° СГШ; 11.800° ИГД / 53.683; 11.800

Кобров (германски: Kobrow) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)