Прејди на содржината

Штернбершка Езерска Област

Координати: 53°42′00″N 11°45′00″E / 53.700° СГШ; 11.750° ИГД / 53.700; 11.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
општинска област Штернберг - Мапа

Штернбершка Езерска Област (германски: Sternberger Seenlandschaft) — општинска заедница во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Штернберг.

Општинската заедница Штернбершка Езерска Област се состои од следниве општини:

 1. Бланкенберг
 2. Борков
 3. Брил
 4. Дабел
 5. Хоен Приц
 6. Кобров
 1. Клостер Темпцин
 2. Кулен-Вендорф
 3. Мустин
 4. Штернберг
 5. Вајтендорф
 6. Вицин

53°42′00″N 11°45′00″E / 53.700° СГШ; 11.750° ИГД / 53.700; 11.750