Прејди на содржината

Пенцлинер Ланд

Координати: 53°30′00″N 13°01′01″E / 53.500° СГШ; 13.017° ИГД / 53.500; 13.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Панорамски поглед кон Пенцлинер

Пенцлинер Ланд (германски: Penzliner Land) — општинска заедница во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Германија. Седиштето на општинската заедница е во Пенцлин.

Општинската заедница Пенцлинер Ланд се состои од следниве општини:

  1. Анкерсхаген
  2. Куксзе
  3. Меленхаген
  4. Пенцлин

53°30′00″N 13°01′01″E / 53.500° СГШ; 13.017° ИГД / 53.500; 13.017