Плау ам Зе (амт)

Координати: 53°27′00″N 12°16′01″E / 53.450° СГШ; 12.267° ИГД / 53.450; 12.267
Од Википедија — слободната енциклопедија

Плау ам Зе (германски: Plau am See) — општинска заедница во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Плау ам Зе.

Општинската заедница Плау ам Зе се состои од следниве општини:

  1. Баркхаген
  2. Ганцлин
  3. Плау ам Зе

53°27′00″N 12°16′01″E / 53.450° СГШ; 12.267° ИГД / 53.450; 12.267