Куксзе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куксзе
Куксзе is located in Германија
Куксзе
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Пенцлинер Ланд
Основни податоци
Површина 19,19 км2
Надм. височина 67 м
Население 521 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17217
Повик. бр. 03962
Местоположба на Куксзе во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°32′N 13°6′E / 53.533° СГШ; 13.100° ИГД / 53.533; 13.100Координати: 53°32′N 13°6′E / 53.533° СГШ; 13.100° ИГД / 53.533; 13.100

Куксзе (германски: Kuckssee) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината била создадена на 1 јануари 2012 со спојување на поранешните општини Круков, Лапиц и Пухов.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)