Круков (Куксзе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Круков
Место во Куксзе
Црква во Круков
Црква во Круков
Круков (Куксзе) во рамките на Германија
Круков (Куксзе)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Општина Куксзе
Основни податоци
Површина 7,13 км2
Надм. височина 67 м
Население 190  (31 декември 2011)
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17217
Повик. бр. 03962
Портал www.penzliner-land.de
Координати 53°31′N 13°07′E / 53.517° СГШ; 13.117° ИГД / 53.517; 13.117Координати: 53°31′N 13°07′E / 53.517° СГШ; 13.117° ИГД / 53.517; 13.117

Круков (германски: Krukow) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јануари 2012 е дел од општината Куксзе.