Нојкален

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојкален
Градско собрание
Градско собрание
Грб на Нојкален
Нојкален is located in Германија
Нојкален
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Малхин на Кумеровско Езеро
Градски единици 8
Градоначалник Вили Фос
Основни податоци
Површина 46,84 км2
Надм. височина 3 м
Население 1.758 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17154
Повик. бр. 039956
Портал [1]
Местоположба на градот Нојкален во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°49′N 12°47′E / 53.817° СГШ; 12.783° ИГД / 53.817; 12.783Координати: 53°49′N 12°47′E / 53.817° СГШ; 12.783° ИГД / 53.817; 12.783

Нојкален (германски: Neukalen) — град во округот Мекленбуршка Езерска Област, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа 19 километри југозападно од Демин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]