Клајн Филен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клајн Филен
Клајн Филен се наоѓа во Германија
Клајн Филен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Нојштрелиц-Ланд
Градоначалник Клаус-Јирген Шефер
Основни податоци
Површина 45,38 км2
Надм. височина 100 м
Население 644 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17237
Повик. бр. 03981, 039822, 039824
Портал www.amtneustrelitz-land.de
Местоположбата на Клајн Филен во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°26′00″ СГШ 13°01′00″ ИГД / 

Клајн Филен (германски: Klein Vielen) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)