Цетемин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цетемин
Цетемин is located in Германија
Цетемин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбург-Западна Померанија
Месна заед. Штавенхаген
Градоначалник Бодо Валтер
Основни податоци
Површина 18,79 км2
Надм. височина 38 м
Население 286 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17153
Повик. бр. 039951
Портал www.stavenhagen.de
Местоположба на Цетемин во рамките на округот Мекленбург-Западна Померанија
Карта
Координати 53°39′N 12°50′E / 53.650° СГШ; 12.833° ИГД / 53.650; 12.833Координати: 53°39′N 12°50′E / 53.650° СГШ; 12.833° ИГД / 53.650; 12.833

Цетемин (германски: Zettemin) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)