Граментин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Граментин
Граментин is located in Германија
Граментин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Штавенхаген
Градоначалник Волфхард Хорнбург
Основни податоци
Површина 17,21 км2
Надм. височина 48 м
Население 227 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17153
Повик. бр. 039952
Портал www.stavenhagen.de
Местоположба на Граментин во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°45′N 12°54′E / 53.750° СГШ; 12.900° ИГД / 53.750; 12.900Координати: 53°45′N 12°54′E / 53.750° СГШ; 12.900° ИГД / 53.750; 12.900

Граментин (германски: Grammentin) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)