Прејди на содржината

Вулкенцин

Координати: 53°31′N 13°09′E / 53.517° СГШ; 13.150° ИГД / 53.517; 13.150
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вулкенцин
Црква во Вулкенцин
Црква во Вулкенцин
Црква во Вулкенцин
Вулкенцин во рамките на Германија
Вулкенцин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Неферин
Градоначалник Дагмар Мелер
Основни податоци
Површина 21,55 км2
Надм. височина 56 м
Население 1.525 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17039
Повик. бр. 0395, 03962
Портал www.amt-neverin.de
Местоположба на Вулкенцин во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°31′N 13°09′E / 53.517° СГШ; 13.150° ИГД / 53.517; 13.150

Вулкенцин (германски: Wulkenzin) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)