Хоенмокер

Координати: 53°49′N 13°11′E / 53.817° СГШ; 13.183° ИГД / 53.817; 13.183
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоенмокер
Замок во Хоенмокер
Замок во Хоенмокер
Замок во Хоенмокер
Хоенмокер во рамките на Германија
Хоенмокер
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Демин-Ланд
Месни единици 6
Градоначалник Бербел Вестфал
Основни податоци
Површина 26,85 км2
Надм. височина 42 м
Население 455 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17111
Повик. бр. 039993
Портал www.lk-demmin.de
Местоположба на Хоенмокер во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°49′N 13°11′E / 53.817° СГШ; 13.183° ИГД / 53.817; 13.183

Хоенмокер (германски: Hohenmocker) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)