Меленбек (Нојштрелиц)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меленбек
Меленбек (Нојштрелиц) is located in Германија
Меленбек (Нојштрелиц)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Нојштрелиц-Ланд
Градоначалник Хубертус Хибнер
Основни податоци
Површина 36,20 км2
Надм. височина 90 м
Население 703 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17237
Повик. бр. 039826
Портал www.amtneustrelitz-land.de
Местоположба на Меленбек во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°22′N 13°20′E / 53.367° СГШ; 13.333° ИГД / 53.367; 13.333Координати: 53°22′N 13°20′E / 53.367° СГШ; 13.333° ИГД / 53.367; 13.333

Меленбек (германски: Möllenbeck) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)