Шенбек (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шенбек (Мекленбург)
Шенбек (Мекленбург) is located in Германија
Шенбек (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Волдег
Градоначалник Зигфрид Хилбрих
Основни податоци
Површина 24,33 км2
Надм. височина 55 м
Население 435 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17349
Повик. бр. 03968
Портал www.amt-woldegk.de
Местоположба на Шенбек (Мекленбург) во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°34′N 13°34′E / 53.567° СГШ; 13.567° ИГД / 53.567; 13.567Координати: 53°34′N 13°34′E / 53.567° СГШ; 13.567° ИГД / 53.567; 13.567

Шенбек (германски: Schönbeck) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)