Цислов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цислов
Цислов is located in Германија
Цислов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Малхов
Градоначалник Франк Дистлер
Основни податоци
Површина 15,84 км2
Надм. височина 81 м
Население 212 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17209
Повик. бр. 039924
Портал www.gemeinde-zislow.de
Местоположба на Цислов во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°26′N 12°19′E / 53.433° СГШ; 12.317° ИГД / 53.433; 12.317Координати: 53°26′N 12°19′E / 53.433° СГШ; 12.317° ИГД / 53.433; 12.317

Цислов (германски: Zislow) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)