Пенехаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пенехаген
Пенехаген is located in Германија
Пенехаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Езерска Област Варен
Основни податоци
Површина 54,58 км2
Надм. височина 67 м
Население 1.081 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17192, 17194
Повик. бр. 039934, 039953
Портал www.amt-seenlandschaft-waren.de
Местоположба на Пенехаген во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°36′N 12°44′E / 53.600° СГШ; 12.733° ИГД / 53.600; 12.733Координати: 53°36′N 12°44′E / 53.600° СГШ; 12.733° ИГД / 53.600; 12.733

Пенехаген (германски: Peenehagen) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Била создадена на 1 јануари 2012 со спојување на поранешните општини Грос Гивиц, Хинрихсхаген и Ланзен-Шенау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)