Хинрихсхаген (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хинрихсхаген
Место во Пенехаген
Хинрихсхаген (Мекленбург) is located in Германија
Хинрихсхаген (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Општина Пенехаген
Основни податоци
Површина 14,90 км2
Надм. височина 67 м
Население 152  (31 декември 2010)
 - Густина 10 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17194
Повик. бр. 039953
Портал www.amt-seenlandschaft-waren.de
Координати 53°37′N 12°40′E / 53.617° N; 12.667° E / 53.617; 12.667Координати: 53°37′N 12°40′E / 53.617° N; 12.667° E / 53.617; 12.667

Хинрихсхаген (германски: Hinrichshagen) — село и поранешна општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јануари 2012 е дел од општината Пенехаген.