Ланзен-Шенау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ланзен-Шенау
Место во Пенехаген
Ланзен-Шенау is located in Германија
Ланзен-Шенау
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Општина Пенехаген
Основни податоци
Површина 19,81 км2
Надм. височина 48 м
Население 459  (31 декември 2010)
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17192
Повик. бр. 039934
Портал www.amt-seenlandschaft-waren.de/index1.html
Координати 53°36′N 12°45′E / 53.600° СГШ; 12.750° ИГД / 53.600; 12.750Координати: 53°36′N 12°45′E / 53.600° СГШ; 12.750° ИГД / 53.600; 12.750

Ланзен-Шенау (германски: Lansen-Schönau) — село и поранешна општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јануари 2012 е дел од општината Пенехаген.