Грос Гивиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грос Гивиц
Место во Пенехаген
Грб на Грос Гивиц
Грос Гивиц is located in Германија
Грос Гивиц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Општина Пенехаген
Основни податоци
Површина 19,87 км2
Надм. височина 47 м
Население 470  (31 декември 2010)
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17192
Повик. бр. 039934
Портал www.amt-seenlandschaft-waren.de/index1.html
Координати 53°34′N 12°46′E / 53.567° N; 12.767° E / 53.567; 12.767Координати: 53°34′N 12°46′E / 53.567° N; 12.767° E / 53.567; 12.767

Грос Гивиц (германски: Groß Gievitz) — село и поранешна општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јануари 2012 е дел од општината Пенехаген.