Прејди на содржината

Штавен

Координати: 53°37′N 13°24′E / 53.617° СГШ; 13.400° ИГД / 53.617; 13.400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штавен
Црква во Штавен
Црква во Штавен
Црква во Штавен
Штавен во рамките на Германија
Штавен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Неферин
Градоначалник Петер Бем
Основни податоци
Површина 14,67 км2
Надм. височина 57 м
Население 367 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17039
Повик. бр. 039608
Портал www.amt-neverin.de
Местоположба на Штавен во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°37′N 13°24′E / 53.617° СГШ; 13.400° ИГД / 53.617; 13.400

Штавен (германски: Staven) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)