Вустров (Нојштрелиц)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вустров
Вустров (Нојштрелиц) is located in Германија
Вустров (Нојштрелиц)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Мала Мекленбуршка Езерска Област
Градоначалник Еберхард Цимерман
Основни податоци
Површина 42,93 км2
Надм. височина 70 м
Население 702 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17255
Повик. бр. 039828, 039832
Местоположба на Вустров во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°13′N 12°57′E / 53.217° СГШ; 12.950° ИГД / 53.217; 12.950Координати: 53°13′N 12°57′E / 53.217° СГШ; 12.950° ИГД / 53.217; 12.950

Вустров (германски: Wustrow) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)