Волде (Мекленбург-Западна Померанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Волде

Wolde

Црква во Волде
Црква во Волде
Црква во Волде
Волде во рамките на Германија
Волде
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Трептовер Толензевинкел
Месни единици 5
Градоначалник Марион Дорн
Основни податоци
Површина 22,51 км2
Надм. височина 49 м
Население 550 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17091
Повик. бр. 039600, 039604
Портал www.altentreptow.de
Местоположба на Волде во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°41′N 13°05′E / 53.683° СГШ; 13.083° ИГД / 53.683; 13.083Координати: 53°41′N 13°05′E / 53.683° СГШ; 13.083° ИГД / 53.683; 13.083

Волде (германски: Wolde) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)