Хоен Вангелин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоен Вангелин
Црква во Хоен Вангелин
Црква во Хоен Вангелин
Црква во Хоен Вангелин
Хоен Вангелин во рамките на Германија
Хоен Вангелин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Езерска Област Варен
Градоначалник Торстен Неренберг
Основни податоци
Површина 43,84 км2
Надм. височина 58 м
Население 607 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17194
Повик. бр. 039933
Портал www.amt-seenlandschaft-waren.de/index1.html
Местоположба на Хоен Вангелин во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°37′N 12°25′E / 53.617° СГШ; 12.417° ИГД / 53.617; 12.417Координати: 53°37′N 12°25′E / 53.617° СГШ; 12.417° ИГД / 53.617; 12.417

Хоен Вангелин (германски: Hohen Wangelin) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)