Шлен-Дратов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шлен-Дратов
Шлен-Дратов is located in Германија
Шлен-Дратов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Езерска Област Варен
Основни податоци
Површина 36,12 км2
Надм. височина 62 м
Население 858 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17192, 17219
Повик. бр. 039934
Местоположба на Шлен-Дратов во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°31′N 12°49′E / 53.517° СГШ; 12.817° ИГД / 53.517; 12.817Координати: 53°31′N 12°49′E / 53.517° СГШ; 12.817° ИГД / 53.517; 12.817

Шлен-Дратов (германски: Schloen-Dratow) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Била создадена на 1 јануари 2012 со спојување на поранешните општини Грос Дратов и Шлен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)